Πρόγραμμα E-Twinning

Τη φετινή σχολική χρονιά μαθητές του Λυκείου Άρνισσας συμμετέχουν σε πρότζεκτ στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του eTwinning με τίτλο „Drei Länder – Eine Reise zu unseren Traditionen” (Τρεις χώρες - Ένα ταξίδι στις παραδόσεις μας). Στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης συμμετέχουν 4 μαθητές της Α'  Λυκείου και 10 μαθητές της Β' Λυκείου υπό την εποπτεία της εκπαιδευτικού Βούρου Χρυσούλας και με τη στήριξη του Διευθυντή του σχολείου Ευάγγελου Μάρκου. Τα σχολεία-εταίροι με τα οποία συνεργαζόμαστε είναι το STS “Mileva Maric” στο Titel της Σερβίας και το Kayseri Anadolu Lisesi στην Καισάρεια της Τουρκίας. Η γλώσσα εργασίας είναι τα γερμανικά.

Στόχος του προγράμματος είναι να έλθουν οι μαθητές μας σε επαφή με συνομήλικούς τους από τις χώρες-εταίρους, να γνωριστούν μεταξύ τους, αλληλοεπιδρώντας, να γνωρίσουν στοιχεία του πολιτισμού τους, τις παραδόσεις τους μέσα σ’ ένα πλαίσιο συνεργασίας και αλληλοσεβασμού. Μέσα από την αλληλεπίδραση αυτή έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τη γερμανική γλώσσα σε πρακτικό επίπεδο, να ξεπεράσουν φραγμούς στη γραπτή και προφορική χρήση της γλώσσας και να αντιληφθούν ότι η γνώση ξένων γλωσσών μπορεί να φέρει διαφορετικούς κόσμους πιο κοντά.

Κατά τη διάρκεια της συνεργασίας οι μαθητές μας αντάλλαξαν πακέτα με παραδοσιακά προϊόντα και αναμνηστικά με τους εταίρους από τη Σερβία και την Τουρκία, παρουσίασαν τοπικά έθιμα και παραδόσεις και γνώρισαν αντίστοιχα τα έθιμα και τις παραδόσεις των εταίρων, πήραν μέρος σε ζωντανή συνάντηση, απαντώντας σε ερωτήσεις των Σέρβων και Τούρκων συνεργατών τους σχετικά με τον τόπο τους, τις συνήθειές τους και το σχολείο τους, έπαιξαν διαδικτυακά παιχνίδια.

Απώτερος στόχος της συνεργασίας αυτής είναι να εξερευνήσουν οι μαθητές μας διαφορετικές κουλτούρες, να ανακαλύψουν ομοιότητες και διαφορές, να ξεπεράσουν προκαταλήψεις και, επομένως, να αναπτύξουν διαπολιτισμική κατανόηση.

Στο πρότζεκτ συμμετέχουν οι παρακάτω μαθητές:

Α' Λυκείου

Β' Λυκείου