Επιτυχής εκδήλωση επαγγελματικού προσανατολισμού

Επιτυχής Εκδήλωση Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Γυμνάσιο της Άρνισσας

Η ενίσχυση του επαγγελματικού προσανατολισμού των μαθητών είναι μία από τις πρωταρχικές αποστολές του εκπαιδευτικού συστή ματος. Στο πλαίσιο αυτό, το Γυμνάσιο της Άρνισσας φιλοδοξεί να παρέχει στους μαθητές του τα εφόδια και τις γνώσεις που θα τους καθοδηγήσουν στην επιλογή του μελλοντικού επαγγέλματος.
Την Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε μια σημαντική εκδήλωση επαγγελματικού προσανατολισμού στο Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις της Άρνισσας, συνεχίζοντας έτσι τις δράσεις για την εσωτερική αξιολόγηση του σχολείου.
Στο πλαίσιο αυτής της εκδήλωσης, οι μαθητές παρουσίασαν μια ενδιαφέρουσα έρευνα σχετικά με τον εντοπισμό στοιχείων χαρισματικό τητας μεταξύ των συμμαθητών τους, καθώς και τις προτιμήσεις τους όσον αφορά την επιλογή μελλοντικού επαγγέλματος. Τα αποτελέσματα της έρευνας παρουσιάστηκαν με επιτυχία από τους μαθητές του τμήματος Γ1 του Γυμνασίου.
Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ενδιαφέρουσα ομιλία από τον κ. Μηχαλούλη, σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού, με θέμα "Τι δεν σου είπαν στο σχολείο για τον επαγγελματικό προσανατολισμό". Η ομιλία ανέδειξε τη σημασία της επιλογής ενός επαγγέλματος που αντικατοπτρίζει τις εσωτερικές μας επιθυμίες.
Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με τις προσωπικές εμπειρίες τεσσάρων προσκεκλημένων από διάφορους επαγγελματικούς χώρους. Οι δικαστικός κα Κωνσταντινίδου, η ιατρός κα
Χατζηγρηγορίου, η επιχειρηματίας κα Βρατσκίδου και ο διδάκτωρ βιολόγίας κος Τούλης μοιράστηκαν με τους μαθητές τις προσωπικές τους εμπειρίες και συμβουλές σχετικά με την επιλογή επαγγέλματος.
Τέλος, η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση της εκπαιδευτικής δομής των ΣΑΕΚ-ΙΕΚ, από τον διευθυντή της ΣΑΕΚ Αμυνταίου κο Τοκμακίδη,η οποία προσφέρεται ως εναλλακτική επιλογή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στους μαθητές μας.
Η ομάδα των εκπαιδευτικών, κου Αθανασιάδη, κας Συμεωνίδου και κας Βλάχου, αξίζει ιδιαίτερα συγχαρητήρια για την οργάνωση και τον συντονισμό αυτής της επιτυχημένης εκδήλωσης.

• EKD_01
  • EKD_02