Επίσκεψη στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Μια σημαντική δράση διασύνδεσης του σχολείου με την αγορά εργασίας υλοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Λ-Τ Άρνισσας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ομάδας προσανατολισμού Οικονομίας – Πληροφορικής είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και να ενημερωθούν από τον επίκουρο καθηγητή κ. Φιλλιπιάδη για το πρόγραμμα σπουδών του Οικονομικού τμήματος και τις προοπτικές απασχόλησης των αποφοίτων του. Σημαντικά σημεία στη συζήτηση που ακολούθησε ήταν ο βαθμός απασχολησιμότητας των αποφοίτων του τμήματος και το εύρος των εξειδικεύσεων στις οποίες οδηγεί ένα πτυχίο στις οικονομικές επιστήμες.
Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες επισκεφθήκαν τον όμιλο επιχειρήσεων SoftOne S.A., μία αμιγώς ελληνική επιχείρηση η οποία δραστηριοποιείται στον κλάδο της πληροφορικής, απασχολώντας συνολικά 300 άτομα προσωπικό στις ειδικότητες τόσο της πληροφορικής όσο και της οικονομίας.
Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους εργασίας της εταιρείας και στη συνέχεια συζήτησαν με τον διευθυντή πωλήσεων κ. Ιωάννη Γεωργάτο για μία σειρά θεμάτων όπως τις γνώσεις και τις δεξιότητες που η επιχείρηση αναζητά από ένα υποψήφιο
εργαζόμενο, τις προοπτικές επαγγελματικής ανάπτυξης, την αναγκαιότητα για συνεχή εκπαίδευση και κατάρτιση, τις οικονομικές απολαβές που προσφέρει ο κάδος της πληροφορικής καθώς και τις προοπτικές ανάπτυξής του η οποία συνδέεται με την παροχή θέσεων εργασίας.
Επιπλέον οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τις παροχές που προσφέρει στους φοιτητές/τριες η ακαδημαϊκή βιβλιοθήκη του ιδρύματος. Η παραπάνω δράση, η οποία εντάσσεται στις δράσεις εξωστρέφειας του σχολείου, αξιολογήθηκε τόσο από τους/τις συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες όσο και από τους οργανωτές- συνοδούς καθηγητές ως απόλυτα επιτυχής.

• pa_mak_01
  • pa_mak_02