Διδακτική επίσκεψη στη Βεργίνα

Την Τρίτη, 29 Ιανουαρίου 2019, η Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Βεργίνα στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας.  Αρχικά, οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, κκ. Δράμαλη, Ζαχαροπούλου και Νάκου, επισκεφτήκαν το Πολύκεντρο Μουσείο Αιγών και συμμετείχαν στο μουσειολογικό πρόγραμμα «Βασιλικές Πυρές». Η μουσειολόγος και υπεύθυνη του προγράμματος, κυρία Φώτω Παπαργυρούδη, μέσα από μία σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων μύησε τους μαθητές στον τρόπο ταφής των Μακεδόνων βασιλιάδων, αναζήτησε τις ρίζες του εθίμου της καύσης και προσκάλεσε τους μαθητές να πάρουν πηλό και να κατασκευάσουν την προτομή του Φιλίππου Β΄. Στη συνέχεια, ακολούθησε επίσκεψη  στο Μουσείο Βασιλικών Τάφων και με τη βοήθεια ερωτηματολογίων η κάθε ομάδα μαθητών περιηγήθηκε στο  χώρο. Εντύπωση προκάλεσαν στους μαθητές το στεφάνι και η λάρνακα του Φιλίππου καθώς και τα υπόλοιπα κτερίσματα που συνόδευαν την ταφή του.
Η διδακτική επίσκεψη, ακριβώς λόγω του βιωματικού και διαδραστικού της χαρακτήρα, πρόσφερε ουσιαστικές γνώσεις και εμπειρίες στους μαθητές, όπως διαπιστώθηκε τόσο κατά την ανατροφοδότηση όσο και από τη συμπλήρωση των φύλλων αξιολόγησης. Προσδοκούμε και μελλοντική συμμετοχή του σχολείου μας σε παρόμοιες δράσεις.

• 20190129_103548
  • 20190129_110322