Φωτογράφιση στη λίμνη Βεγορίτιδα

Η Β Λυκείου την τελευταία ώρα της σχολικής της χρονιάς (2015) στο μάθημα της βιολογίας πραγματοποίησε επίσκεψη και φωτογράφιση παρυδάτιων πτηνών στη λίμνη Βεγορίτιδα 500m από το γυμνάσιο. Αφού έγινε μία ανάκλιση των μέχρι τώρα γνώσεων από την Γεωγραφία-Γεωλογία και βιολογία κατά τον περίπατο στις όχθες της λίμνης από τον βιολόγο του σχολείου μας Αλεξανδρή Ν., ακολούθησε φωτογράφιση των πουλιών της λίμνης που ήταν κοντά στην ακτή.

Κορμοράνοι (Cormorant). Ανήκουν στο γένος Phalacrocorax. Δύο είδη μοιάζουν με αυτά που φωτογραφήσαμε : Phalacrocorax carbo και Phalacrocorax pygmeus ( o μαύρος και ο πυγμαίος). To Το άσπρο σημάδι στο λαιμό αντιστοιχεί στον μαύρο κορμοράνο.

Σύμφωνα με τον πρώην Φυσικό του σχολείου μας (2012) Προκόπη Κρανιδιώτη  "Το φυτό είναι το Strelitzia και υπάρχουν τουλάχιστο 5 είδη, προέρχεται από τη Ν. Αφρική. Στο εξωτερικό είναι πολύ γνωστό με την ονομασία " Paradise flower".

Ειδικότερα : http://www.lakevegoritida.gr/ekdoseis.php

Φωτογραφίες Βασίλης Κάρτας

Βιβλιογραφία:

• The Birds of Britain and Europe with north Africa and Middle East ,Herman Heinzel 1987.

• blog7
  • blyk1