Διαγωνισμός EUSO 2014-15

Το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014, στο 2ο Λύκειο Έδεσσας (πρώην «Πολυκλαδικό»), διεξήχθη η προκριματική φάση (για το νομό Πέλλας) του μαθητικού διαγωνισμού πειραμάτων Φυσικών Επιστημών της «13ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών - EUSO 2015».
Διοργανωτής ήταν το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (Ε.Κ.Φ.Ε.) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, το οποίο στεγάζεται στο κτίριο του 2ου Λυκείου Έδεσσας.
Συμμετείχαν τριάντα εννέα μαθητές και μαθήτριες από τα εξής Λύκεια του νομού μας:

• 1ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
  • 2ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
  • 1ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
  • 3ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
  • Γενικό Λύκειο Σκύδρας
  • Γενικό Λύκειο Καλής
  • Γενικό Λύκειο Άρνισσας
  • Γενικό Λύκειο Εξαπλατάνου
  • καθώς και αριθμός εκπαιδευτικών (συνοδοί καθηγητές, αξιολογητές, οργανωτική επιτροπή).

Στις εργαστηριακές αίθουσες του κτιρίου επικρατούσε ζωντάνια και εφηβικός ενθουσιασμός. Τα παιδιά χειρίστηκαν επιστημονικές συσκευές, συνεργάστηκαν, σκέφτηκαν, προβληματίστηκαν, δυσκολεύτηκαν, έστυψαν το μυαλό τους, ένιωσαν ικανοποίηση από τη διεκπεραίωση εργαστηριακών δραστηριοτήτων, αστειεύτηκαν, έμαθαν. Αν και ήταν ένας απαιτητικός διαγωνισμός, δεν υπήρχε κλίμα κατήφειας και ανηλεούς ανταγωνισμού. Τα παιδιά χάρηκαν τη συμμετοχή τους σε αυτή την εμπειρία με τα πειράματα.Το Γυμνάσιο της Άρνισσας συμμετείχε με τρεις μαθητές της Β' Λυκείου:

• Κάρτας Βασίλης
  • Λυμπάρης Θεόδωρος
  • Μπόγια Κωνσταντίνα

Οι καθηγητές που τους προετοίμασαν στα μαθήματα-εργαστήρια Φυσικής , Χημείας , Βιολογίας ήταν ο Αλεξανδρής Νικόλαος ΠΕ04.04 και ο Πανταζής Ευάγγελος ΠΕ04.01. Συνοδός καθηγητής ήταν ο Αλεξανδρής Νικόλαος. Ευχαριστούμε τα παιδιά που συμμετείχαν στον τοπικό διαγωνισμό EUSO που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014 στην Έδεσσα.

Συγχαρητήρια παιδιά !

Ευχαριστούμε τους/τις συναδέλφους που ενεπλάκησαν στον διαγωνισμό και αφιέρωσαν μέρος του ελεύθερου χρόνου-τους
... προετοιμάζοντας τις μαθητικές ομάδες του Σχολείου-τους ή/και
... συμμετέχοντας ως αξιολογητές/βαθμολογητέςτην ημέρα του διαγωνισμού (Σάββατο, 6 Δεκεμβρίου)
Ευχαριστούμε το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας για την διάθεση των εργαστηριακών αιθουσών του όπου πραγματοποιήθηκαν οι πειραματικές δραστηριότητες του διαγωνισμού.
Ευχαριστούμε θερμά τα σούπερ μάρκετ «Διαμαντής  Μασούτης  Α.Ε.» και «Lidl  Ελλάς» για την προσφορά τους στο mini catering που διοργανώθηκε για τα παιδιά που συμμετείχαν.

• euso1
  • euso2