Εκδρομη στο Ανεμοδρόμιο Παναγίτσας

Το Γυμνάσιο Άρνισσας την Τετάρτη 9 Απριλίου 2014 στο πλαίσιο της καθιερωμένης εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου επισκέφθηκε το ανεμοδρόμιο Παναγίτσας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κ.Αλέξανδρο Παπαστεργίου ,καθηγητή μελισσοκομίας στο ΑΠΘ, για τον κόσμο των μελισσών ,τις συνέπειες πιθανής εξάλειψης τους καθώς επίσης για τις ευεργετικές ιδιότητες του μελιού.
Στη συνέχεια ο κ.Κλημεντίδης, πρόεδρος Αερολέσχης Έδεσσας και ο κ.Τοκατλίδης μύησαν τους μαθητές στο χώρο της ανεμοπορίας και μετεωρολογίας. Έγινε επίσης επίδειξη της λειτουργίας του μετεωρολογικού σταθμού. Ορισμένοι καθηγητές του Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να πετάξουν ως συνοδοί με αεροπλάνο και ανεμοπλάνο και να εκπαιδευτούν από κοντά στα μυστικά της ανεμοπορίας.
Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Δ.Ταπαζίδης και ο σύλλογος των καθηγητών ευχαριστεί θερμά όλους όσους συνετέλεσαν στην επιτυχία αυτής της εκδρομής.

• anemodromio-1
  • anemodromio-2