6o Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας, που διοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και οι Σχολικοί Σύμβουλοι, σε συνεργασία με το ΝΟΗΣΙΣ - Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας και το Σωματείο Φίλοι του Τεχνικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, στο χώρο του ΝΟΗΣΙΣ στη Θεσσαλονίκη.
Το Σχολείο μας, έλαβε μέρος με την εργασία «Νεανικές Ιδέες: Μαθητικό Blog Ελεύθερης Έκφρασης»,  και παραβρέθηκε στο χώρο του Συνεδρίου, την 1η μέρα (Τρίτη 8/4/2014). Η εργασία δημιουργήθηκε από τους μαθητές: Έλενα Θεοδώρου, Χριστίνα Θεοδώρου, Αφροδίτη Καρυπίδου, Κωνσταντίνα Μπόγια, Μιγγένα Μπουλάτσι, Λάζαρο Σιάντση και Λαζαρίδου Δέσποινα, υπο την καθοδήγηση του καθηγητή Πέτρου Πριβατιτσάνη (ΠΕ 19/ ΠΕ 09).
Μετά τις εργασίες του Συνεδρίου, οι μαθητές επισκέφτηκαν το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους του, ενώ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και μάθημα σε μία αίθουσα. Υπεύθυνος καθηγητής της εργασίας όπως είπαμε ήταν ο κ. Πέτρος Πριβαρτιτσάνης, ενώ συνοδός καθηγητής ήταν ο κ. Ευάγγελος Μπάκος.

• makedonia1_b
  • synedriopl1_b