Διαμεσολάβηση

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ KA1 «Μαθαίνουμε πώς να συνυπάρχουμε: Καλλιεργούμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις – Δημιουργούμε ευνοϊκά περιβάλλοντα μάθησης» οι εκπαιδευτικοί Δράμαλη Ελισάβετ, Νάκου Παρασκευή, Σόντρα Αναστασία και Τεντζέρη Μαρία, μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας, συμμετέχουν στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας πρόγραμμα διαμεσολάβησης ομηλίκων της ΔΔΕ Πέλλας. Μετά τη δίμηνη επιμόρφωση (Φεβρουάριος – Μάρτιος 2020) οι εκπαιδευτικοί θα αναλάβουν να επιμορφώσουν μαθητές του σχολείου μας στη διαμεσολάβηση ομηλίκων. Προσδοκούμε στη συγκρότηση μιας ομάδας μαθητών διαμεσολαβητών που θα λειτουργήσουν ως «ειρηνοποιοί» και θα «γεφυρώσουν» τις όποιες διαφορές έχουν οι συμμαθητές τους πριν εξελιχθούν σε συγκρούσεις.

• diamesolavisi